Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...
Wybierz serwis
HotelManager.pl
Strona Główna
W Twoim Hotelu
Gastronomia hotelowa
SPA i rozrywka w hotelu
Czystość w hotelu
Nowe technologie
Architektura i design
Wyposażenie
Obsługa klienta
ISO & HACCP w hotelu
Zarządzanie
Marketing hotelu
Inwestycje hotelowe
Finanse i Ubezpieczenia
Prawo
Forum
Wywiad z ...
Forum dyskusyjne
Media i Komunikacja
Targi i wystawy
Konkursy i pokazy
Wydawnictwa branżowe
Encyklopedia
Produkty dla hotelu
Firmy dla hotelu
Hotele w Polsce
Restauracje w Polsce
Who is who
Stowarzyszenia
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Rational
Robot - Coupe
Smoker
LabelFresh
Chef Mate
Grill Kamado
Gastromix
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Debic
Cukiernia M&K
Elmak
Hello Coffee
Menos
Caffetea
Fanex
Nektar Natura
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Wyposażenie
Jak przygotować... śniadanie

Śniadanie, spożywane po długiej, nocnej przerwie, z punktu widzenia żywieniowego jest jednym z najważniejszych posiłków. Powinniśmy zwracać na nie szczególną uwagę, gdyż dostarcza ono organizmowi niezbędnych składników pokarmowych.Jednym z bardzo często popełnianych błędów jest spożywanie śniadań o niskiej wartości energetycznej, a następnego posiłku po nich dopiero po pięciu, sześciu lub więcej godzinach. Mało wartościowe śniadanie, zarówno pierwsze, jak i drugie, mają bardzo niekorzystny wpływ na stan zdrowia oraz wydajność fizyczną i umysłową organizmu. Personel odpowiedzialny za przygotowanie porannego posiłku powinien pamiętać, że poprzez prawidłowe menu śniadaniowe dostarcza się organizmowi odpowiednich składników pokarmowych. Konsumenci natomiast powinni umieć dokonywać prawidłowego kryterium wyboru składników, w zależności od indywidualnych potrzeb, tj. wieku, stanu zdrowia oraz natężenia pracy fizycznej.

Zakłady gastronomiczne mają w swoim asortymencie różne zestawy śniadaniowe, począwszy od śniadań prostych, po wykwintne. Konieczność podawania wielu różnorodnych zestawów śniadaniowych wynika z przyzwyczajeń oraz zwyczajów kulinarnych poszczególnych narodów.

Rodzaje śniadań


Śniadanie proste

Składa się z napoju śniadaniowego (herbata, kawa, mleko, kakao, czekolada), pieczywa lub słodkiej bułki.

Śniadanie pełne

Składa się z napoju śniadaniowego, pieczywa, masła oraz dodatków (konfitury, dżem, miód). W skład tego posiłku może wchodzić ser lub/i jajko.

Te dwa typy śniadań nie sprawią większych kłopotów w przygotowaniu. Spotkamy w nich nakrycie składające się z talerzyka z serwetką, filiżanki ze spodkiem i łyżeczką oraz przypraw (cukier, śmietanka). Do śniadania pełnego zostaje dokryty nóż z prawej strony talerza oraz dodatki. Dodatki przeważnie są podawane jednoporcjowo; w przypadku kiedy zostaną podane wieloporcjowo, dodatkowo będzie dokryta łyżeczka przy każdym dodatku, którą to przekładamy dodatek na własny talerz, a następnie rozsmarowujemy go nożem.

Jeżeli śniadanie proste będzie przewidywać ser lub/i jajko, to dokryty zostanie widelec z lewej strony oraz spodek z łyżeczką nad widelcem jako podstawka pod kieliszek do jaj.

Śniadanie wiedeńskie

Składa się z kawy naturalnej lub herbaty z dodatkiem śmietanki, pieczywa, dodatków oraz jaj po wiedeńsku (jajka ugotowane na miękko, częściowo obrane ze skorupki, z żółtkiem wybranym do wygrzanej szklanki).


Śniadanie wiedeńskie wzmocnione
Zwane jest również śniadaniem okolicznościowym, składa się ze składników powyższego śniadania, jednak dodatkowo zostają podane półmiski z wędlinami i serami. Do śniadania wiedeńskiego stosuje się nakrycie jak przy śniadaniu pełnym (bez widelca). Jajko po wiedeńsku powinno być podane w specjalnym pojemniku z gorącą wodą, do którego jest wstawiana szklanka z jajkami wraz z łyżeczką. Śniadanie wiedeńskie wzmocnione posiada pełne nakrycie śniadaniowe, czyli talerzyk śniadaniowy, nóż z prawej oraz widelec z lewej strony, filiżankę ze spodkiem i łyżeczką, półmiski z wędlinami i serem, na których położone będą specjalne nakrycia do pobierania wędlin i serów i przenoszenia na własny talerz.

Śniadanie angielskie

Jest posiłkiem obszerniejszym niż wyżej omówione. Rozpoczyna się przeważnie sokiem owocowym lub warzywnym. W ramach tego śniadania mogą być serwowane owoce lub kompoty. Nieodzowną częścią są zupy mleczne, które mogą być podawane zarówno na zimno, jak i gorąco. Dodatkami do zup mlecznych są różnego rodzaju płatki oraz ryż gotowany na sypko. Poza zupą mleczną w skład śniadania wchodzą potrawy z jaj, podawane wedle życzenia konsumenta (omlety z szynką i pieczarkami, jaja gotowane na miękko i twardo, jajecznica oraz jaja na bekonie). Amerykanie zamiast potraw z jaj zamawiają potrawy mięsne z grilla lub smażone (kiełbaski, steki, kotleciki). Bardzo popularne jest podawanie w ramach tych śniadań, nieco grubszych od tradycyjnych, naleśników z różnego rodzaju słodkimi sosami oraz miodem i dżemem. Napoje gorące podajemy bezpośrednio po sokach. Należy pamiętać o tym, że na pierwszym miejscu jest stawiana mocna herbata z mlekiem oraz że konsumenci przyzwyczajeni są do picia w czasie posiłku wody z kostkami lodu (szczególnie Amerykanie). Obowiązuje pełne nakrycie stołu, które zostaje uzupełnione talerzykiem do pieczywa oraz nożem do masła ustawionym po lewej stronie talerza śniadaniowego. Podczas takiego śniadania mogą być również podawane ryby (gotowane, smażone i wędzone) oraz wędliny. Zupy mleczne oraz potrawy z jaj i naleśniki podawane są na oddzielnych talerzach ze sztućcami.

Bufet śniadaniowy

Jest kompromisową formą połączenia większości typów śniadań oraz wyjścia naprzeciw gustom konsumentów. Umieszczany jest on przeważnie w centralnej części sali, zwracając na siebie szczególną uwagę. W bufecie śniadaniowym znajdziemy pełen asortymentyment produktów, czyli soki, kawę, herbatę, potrawy mleczne, jajka, wszelkiego rodzaju sery, ryby, wędliny oraz parówki, kiełbaski, klopsiki podawane na ciepło. Przy takiej formie bufetu zmuszeni jesteśmy do pełnej samoobsługi. Cała zastawa oraz napoje potrzebne do konsumpcji znajdują się na bufecie.

Śniadanie z szampanem

Jest organizowane pomiędzy śniadaniem a obiadem. Jest bardzo ekskluzywne w swojej formie, organizuje się je podczas oficjalnych spotkań biznesowych. Podczas tego posiłku podawany jest oczywiście szampan oraz różnego rodzaju kanapeczki, tartinki, tartoletki oraz drobne przystawki (kawior, gęsie wątróbki, łosoś, węgorz itp.). Tego typu śniadania charakteryzują się wysokim kosztem, dlatego podczas spotkań korzysta się z profesjonalnej obsługi kelnerskiej.


Atmosfera

Po nocnej przerwie należy sprostać trudnościom nowego dnia, dlatego dobrze jest stworzyć właściwą atmosferę podczas spożywania śniadania. Zadbajmy o dobrze przewietrzoną, czystą salę konsumencką (szczególnie jeżeli w sali tej prowadzona jest, poza podawaniem śniadania, inna działalność, np. restauracja lub klub nocny). Stoły powinny być nakryte białymi obrusami, które będą wzbogacone kolorową nakładką. Należy dobrać do tego pasujące kolorystycznie płócienne serwetki i uformować je w estetyczne, niskie formy. Porcelana i szkło powinny zostać przygotowane zgodnie z kartą menu śniadaniowego. Przed podaniem z tacy kelner musi odpowiednio ustawić wszystkie naczynia w takiej kolejności, aby podczas przenoszenia ich na stół nie brać żadnego dwukrotnie i nie przestawiać na tacy. Kolejność podawania konsumentowi (podchodząc z prawej strony) zaczynamy zawsze od naczyń, które muszą stać wysunięte najbardziej na lewo. Potrawy gorące ustawiamy przed konsumentem podchodząc z prawej strony i dokrywając sztućce. Pamiętajmy o przygotowaniu pomocnika kelnerskiego lub stolika pomocniczego, na którym powinna znajdować się zapasowa zastawa, np. porcelana, szkło, sztućce, szklane dzbanki z różnymi rodzajami soków, woda, kawa w termosach i szybkowar z wrzątkiem. Prawidłowo przygotowana sala konsumencka i pomocniki kelnerskie usprawniają tempo pracy oraz wydawanie posiłków.

Karta śniadaniowa

Powinna ona uwzględniać różne rodzaje pieczywa. Nie należy ograniczać się również do podawania jednego lub dwóch gatunków soku, należy podawać pełen asortyment. Stałą pozycją śniadań powinny być twarogi i sery. Dbajmy także o podawanie wysokogatunkowych wędlin, pasztetów i wyrobów garmażeryjnych. Z dań gorących planujmy najczęściej potrawy z jaj w różnej postaci oraz kiełbaski, parówki, serdelki itp. Pamiętajmy o najmłodszych konsumentach, wprowadzając zupy mleczne podawane na zimno i gorąco, z różnego rodzaju dodatkami (płatki, ryż itp.).


Na śniadanie podajemy również wyroby cukiernicze, takie jak rogaliki czy drożdżówki. Ze względu na coraz większy rozwój turystyki, obsługujemy dużą ilość gości zagranicznych. Należy zatem pamiętać, aby zwrócić szczególną uwagę na urozmaicenie i zróżnicowanie technik kulinarnych (różne wykonanie potraw, odpowiedni dobór dodatków i przypraw smakowych). Jak już wspomniałem, najlepszą, kompromisową formą połączenia różnych gustów jest bufet śniadaniowy. Zawiera on w swojej ofercie szeroki asortyment potraw i napojów. Przygotowanie bufetu śniadaniowego w sposób nie przynoszący strat wymaga wcześniejszej kalkulacji, z uwzględnieniem zamówionych śniadań. Ważną rolę odgrywa tutaj personel z recepcji, który informuje nas o ich ilości i zróżnicowaniu konsumentów (ilości kobiet, mężczyzn, dzieci). Bardzo często goście sami przekazują informacje o swoich przyzwyczajeniach kulinarnych. Wszystkie te sugestie pozwolą nam na lepsze przygotowanie śniadania. Śniadania musi wydawać wykwalifikowany personel. Wyjątkiem jest bufet prosty, gdzie gość obsługuje się sam.


Osobiście jestem przeciwnikiem samoobsługi, ponieważ uśmiechnięty i kulturalny kelner/kelnerka stanowi dopełnienie porannego posiłku. Profesjonalizm personelu powinien przejawiać się w serdecznym powitaniu konsumenta i otoczeniu go odpowiednią „opieką". Niestety, często bywa inaczej - z powodu zbyt małej ilości personelu obsługującego brak kelnera/kelnerki przy powitaniu gościa. Zbyt duża ilość obowiązków uniemożliwia odpowiednią dbałość o konsumenta.

Powinniśmy pamiętać, że prawidłowo zaplanowane śniadanie, starannie przygotowane, na pewno zostanie docenione przez naszych gości.

Autor jest kelnerem-szkoleniowcem w centrum szkoleniowym CML. Sesja fotograficzna odbyła, się we wnętrzach hotelu Pałac Wolsztyn.

Bogdan Tybuszewski

przy stoliku nr 2/2005


"jak nakrywa si? do ?niadania??"
(13.04.2010 - 16:15)  (madzx)
"Bufet ?niadaniowy"
(27.07.2010 - 09:37)  (aga)
 Wersja do druku         Poleć znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: PAPSTAR Pizzola Kaleta Ch?odnictwo Przemys?owe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe Smoker LabelFresh Cukiernia M&K Debic Chef Mate Grill Kamado Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska Gros HAGEA Kocham Wod? Metro-Catering-System InEwi Firelight Glass Goblet ? sprzeda? hurtowa sztu?ców Hello Coffee M. Ferber Wypo?yczalnia Sprz?tu Cateringowego Makro Cash & Carry Gorbi Nektar Natura
Copyright by Gastrona.pl 2000